12 czerwca 2011

Bibliożerca roku 2010/2011

W dniu 10 czerwca w  Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu odbyła się gala wręczenia certyfikatów Bibliożercy Roku 2010/2011. Wśród nagrodzonych znalazła się nasza uczennica z kl. IV c Klaudia Majcher, która została wyróżniona przez Filię nr 5  Miejskiej Biblioteki.  Z tej okazji z Klaudią oraz aktywem bibliotecznym wybraliśmy się po odbiór certyfikatu. Nasz wyjazd połączyliśmy ze zwiedzeniem sosnowieckiej Książnicy. Mieliśmy okazję po raz pierwszy  zobaczyć jak wygląda  Miejska Biblioteka Publiczna od środka. Zwiedziliśmy wystawę poświęconą Czesławowi Miłoszowi, znajdującą się  w holu biblioteki, wypożyczalnię, zobaczyliśmy, gdzie znajduje się  czytelnia, informatorium, czytelnia regionalna, a także, dzięki wielkiej uprzejmości pracowników  zwiedziliśmy  magazyn, w którym przechowywane są tysiące książek i czasopism.

Podczas zwiedzania pomieszczeń bibliotecznych uważnie słuchaliśmy bibliotekarzy i zadawaliśmy wiele pytań dotyczących specyfiki pracy biblioteki, sposobu przechowywania archiwalnych zbiorów i zasad ich udostępniania czytelnikom. Zwróciliśmy również uwagę na komputerowy system wypożyczeń - e-katalog. Było miło i sympatycznie. My też trochę  opowiedzieliśmy  o naszych zainteresowaniach czytelniczych, dyżurach w wypożyczalni i w ogóle o naszej szkolnej bibliotece. Zaprosiliśmy do odwiedzenia naszej strony internetowej.

Po zwiedzeniu biblioteki udaliśmy się  na wielki finał tegorocznego konkursu, który  odbył  się  o godz.11.30 w Auli Biblioteki Głównej przy ul. Kościelnej 11. Uczestnicy  z wielu sosnowieckich szkół mieli okazję uczestniczyć w quizie czytelniczym i odpowiadać na pytania z wiedzy o książkach, z czym radzili sobie wyśmienicie. Po rozdaniu certyfikatów przez p. dyrektor biblioteki  Elwirę Kabat-Georgijewą, nastąpił kulminacyjny punkt gali, widowisko muzyczne z Krakowa – Falkoshow - z udziałem unikatowej kolekcji marionetek, odzwierciedlających sylwetki znanych na całym świecie muzyków, ikon światowej pop-rock-jazz kultury: Eltona Johna, Celine Dion, Tiny Turner, Elvisa Presleya, Michaela Jacksona i innych. Marionetki animowane przez pana Krzysztofa Falkowskiego, tak jak swoje ludzkie zachowywały się na scenie jak pierwowzory - grały na instrumentach, śpiewały i tańczyły. Animacja była bardzo realistyczna, przedstawiane figury sceniczne wywoływały gromkie owacje publiczności.

Po zakończeniu przedstawienia uczestnicy zadali wiele pytań panu Krzysztofowi Falkowskiemu, aktorowi i animatorowi marionetek. Między innymi dowiedzieli się kto i w jaki sposób  wykonał  te marionetki, jak długo trzeba ćwiczyć, żeby umieć je animować, ile potrzeba nici, aby ruch poszczególnych części ciała lalki był jak najbardziej realistyczny, z czego są wykonane, gdzie i kiedy można jeszcze obejrzeć show.

Przed wyjściem podeszliśmy pod scenę, aby osobiście podziękować aktorowi za wspaniały występ. Wtedy przyjrzeliśmy się z bliska marionetkom i zrobiliśmy sobie  wspaniałe pamiątkowe zdjęcie.

To była bardzo udana, pełna wrażeń wycieczka.