2 stycznia 2013

Święto 1 stycznia

Święta, święta i po świętach... Boże Narodzenie, Sylwester i Nowy Rok minęły jak z bicza strzelił i w tym niezwykle przyjemnym następstwie radosnych okazji na pewno nie zauważyliście święto dość nietypowego, choć dla nas wszystkich bardzo ważnego - Dnia Domeny Publicznej.

Hmm..., tak właściwie świętem czego jest Dzień Domeny Publicznej? Domena publiczna, to nic innego jak wielki zbiór wszystkich rzeczy wspólnych, takich jak dziedzictwo kulturowe, wspólny język, wspólna wiedza i wymieniane informacje czy środowisko naturalne i krajobraz. Domenę publiczną możemy rozumieć jako dobro wspólne całego społeczeństwa, a nawet całej ludzkości. Najważniejsze w domenie publicznej jest właśnie wspólność, która oznacza, że każdy człowiek ma do rzeczy objętych domeną publiczną taki sam dostęp, bez podziału na tych, którzy mają prawa i takich, którzy tych praw są pozbawieni.

W najprostszym przełożeniu na nasze życie oznacza to, że rzeczy dostępne w domenie publicznej są bezpłatne. Jednak to nie wszystko! Domena publiczna jest szczególnie istotna współcześnie, bo umieszczanie utworów w internecie jest najprostszą i najtańszą metodą dostępu do kultury. Domena publiczna jest także kluczowa dla istnienia cyfrowych bibliotek. Najciekawsze jest jednak to, że dzięki publikowaniu w domenie publicznej także my możemy tworzyć swoje remiksy, budowane na bazie innych utworów - jak ten poniżej:

Więcej na temat domeny publicznej znajdziecie na domenapubliczna.org