16 kwietnia 2013

Warsztaty literackie

Kontynuując naszą współpracę ze Stowarzyszeniem Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego, wspólnie z paniami Zofią Cencek i Bogusława Tutajewicz, zaprosiliśmy uczniów na zajęcia warsztatowe dotyczące literatury i kultury Zagłębia właśnie.

Panie Cencek i Tutajewicz, autorki wielu tomów poezji i lauretki konkursów poetyckich, wprowadziły nas w świat poetyckiej małej ojczyzny. Opowieści o naszym regionie przeplatane były prezentacją utworów naszych gości i muzycznych fragmentów.

Podczas warsztatów wspominaliśmy sosnowieckie legendy o fiołkach św. Jadwigi i tajemniczych zagórzańskich baranach. Przywołaliśmy też znanych mieszkańców Sosnowca - słynnego tenora Jana Kiepurę, światowej sławy pianistę Władysława Szpilmana, autora tekstów piosenek Jacka Cygana i kilku innych wybitnych przedstawicieli naszego regionu.

Refleksja nad naszym najbliższym otoczeniem, jego kulturą i historią zaowocowała przekonaniem o konieczności dalszego rozwijania zainteresowań naszą małą ojczyzną.