6 września 2013

Wizyta w CINiBA

Chcąc zmieniać, rozbudowywać i unowocześniać naszą bibliotekę staramy się czerpać wzorce od najlepszych. Dlatego też postanowiliśmy odwiedzić Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką (w skrócie CINiBA) w Katowicach. CINiBA to wspólna biblioteka główna dla dwóch katowickich uczelni: Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Śląskiego, co czyni z niej jedyną tego rodzaju instytucję w Polsce.

Biblioteka zajmuje sześciopiętrowy budynek, z czego trzy piętra przeznaczone są dla czytelników, a trzy dla pracowników, jak również do przechowywania zbiorów. Trzeba wspomnieć, że sam budynek jest bardzo oryginalny i ciekawy. Z zewnątrz pokryty jest czerwonym piaskowcem, przez co bywa nazywany "śląskim rudzielcem". Projekt budynku zdobył też wiele architektonicznych nagród, m.in. 1. miejsce w plebiscycie Building of the Year 2012 czy nagrodę architektoniczną czasopisma Polityka.

Jedną z najciekawszych cech biblioteki CINiBA jest fakt, że jest to tzw. biblioteka hybrydowa, czyli umożliwiającą m.in. gromadzenie i udostępnianie jednocześnie różnych typów dokumentów, niezależnie od nośnika na jakim się znajdują. A dokumentów tych jest w CINiBA bardzo dużo, bo aż 1 800 000! Wszystkie te dokumenty dostępne są dla każdej pełnoletniej osoby na miejscu, a jeśli chce jakąś książkę wypożyczyć może to zrobić po zapisaniu się do grona czytelników. Jeśli nie macie osiemnastu lat zawsze możecie udać się do CINiBA z rodzicami. Naprawdę warto!