3 grudnia 2013

Wizyta w CINiBA

Odwołując się do cytatu jednego z uczestników naszej małej wyprawy do Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej - "Było epicko". I nawet jeśli tak wielkie zachwyty są już zabarwione odrobiną ironii to z całą pewnością wycieczka należała do bardzo udanych.

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej to wielka biblioteka, która powstała z połączenia biblioteki Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego. Jej nowoczesny i bardzo ciekawy architektoniczny budynek jest już wydarzeniem samym w sobie, nie mówiąc już o zgromadzonym tam księgozbiorze oraz ilości sprzętu multimedialnego z którego każdy czytelnik może swobodnie korzystać.

My rozpoczęliśmy naszą wycieczkę od zwiedzenia pięter z wolnym dostępem, gdzie poznawaliśmy zasady podziału na poszczególne działy i sposoby odnajdywania książek na półkach.

Następnie poznaliśmy zasadę działania wrzutni. To niezwykłe urządzenie, przypominające swoim wyglądem bankomat umożliwia oddawanie książek bez pomocy bibliotekarza. Do urządzenia wkładamy kartę, a w specjalną szeroką szczelinę nasze książki. I już - oddane. Co ciekawe za wrzutnią znajduje się sorter, który sam, automatycznie sortuje książki na poszczególne działy. CINiBA jest jedyną biblioteką w Polsce, która posiada takie urządzenie. Wizyta we wrzutni była szczególnie udana, bo udało nam się trafić na jedyne w swoim rodzaju reality show - mieliśmy okazję zobaczyć pracę wrzutni i sortera od środka, podczas gdy ktoś oddawał książki.

Nie mogło zabraknąć również krótkiego szkolenia z poruszania się po bibliotecznym katalogu. W tej chwili większość z nas bez problemu poradziłaby sobie z wypożyczeniem książki z CINiBie.