11 lutego 2014

Bezpieczny Internet 2014

W tym roku mija dziesięć lat odkąd Komisja Europejska zwróciła uwagę na problem bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych i w związku z tym ustanowiła Dzień Bezpiecznego Internetu. Co roku w pierwszej połowie lutego poświęcamy troche czasu na przyjrzenie się naszym zachowaniom w Sieci. 

Ponieważ Internet wkracza coraz głębiej w nasze życie, zwiększa się też obszar zagadnień związanych z bezpieczeństwem w Sieci. Początkowo kładliśmy nacisk na różnego rodzaju bezpośrednie zagrożenia dla naszego komputera - wirusy czy dialery. Uczyliśmy się jak bezpiecznie pobierać pliki, co to program antywirusowy czy firewall. Dziś akcenty kładziemy na inne sprawy. Kwestią najważniejszą jest aktualnie ochrona naszej prywatności - naszego Internetowego wizerunku i danych osobowych. Zwracamy też uwagę na problem sieciowej agresji - zarówno jej okazywania, jak i radzenia sobie, gdy jesteśmy jej ofiarą. To jednak nie wszystko. Pamietając, że nasze życia coraz bardziej przenoszą się do sieci, rozmawiamy też o bezpiecznych zakupach internetowych czy o prawie autorskim, które staje się zagadnieniem coraz bardziej skomplikowanym, zwłaszcza odkąd my sami zostaliśmy rożnymi twórcami treści.

Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu odbywa się pod hasłem Razem tworzymy lepszy Internet. Własnie w duchu tego hasła w naszych obchodach tego dnia podkreślić chcemy nie tylko negatywne aspekty obecności w sieci, ale też dobre praktyki, których wspieranie uczyni Internet mniej skomplikowanym środowiskiem. Oprócz zajęć na które zapraszamy do biblioteki, proponuje Wam również szereg materiałów, które w przystępny sposób wyjaśnią kilka kwestii związanych z wykorzystaniem Internetu.

Jeszcze więcej materiałów znajdziecie na stronie Dziecko w sieci

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza