26 października 2016

Code Week 2016

Code Week EU, czyli Europejski Tydzień Kodowania to coroczne święto wszystkiego co związane z kodowaniem, programowanie, myśleniem logicznym i algorytmicznym (mądre słowo!) - konferencje, spotkania, uściski ręki, ale przede wszystkim warsztaty, zajęcia, lekcje i szkolenia. 

W tym roku postanowiliśmy odpocząć od typowych działań związanych z kodowaniem. Nie korzystaliśmy z dobrze już nam znanych narzędzi takich jak Scratch, CodeMonkey czy Code.org Postanowiliśmy nawet odejść od komputerów i skupiliśmy się na działaniach unplugged. 

Przede wszystkim wielką popularnością cieszyły się zajęcia z kodowania przy pomocy kubeczków. Choć idea jest prosta - układamy wieże z kubeczków, a następnie korzystając z uproszczonego zapisu, notujemy jakie ruchy należy wykonać, żeby taką wieżę ułożyć. Zabawa świetna, zwłaszcza jeśli dołączymy do tego szczyptę rywalizacji! 


Wielkim ulubieńcem tłumów okazał się też nasz LOFI Robot. Nie tylko go składaliśmy (co okazało się prawdziwym wyzwaniem, ewidentnie wkręcenie śrubek nie jest takie proste!), ale również zaprogramowaliśmy tak, żeby mógł się poruszać, unikać przeszkód, śledzić wiązkę światła, a nawet rysować! Równie zaskakujący okazał się prąd! Potwory, których oko świeciło były doskonałym połączeniem działań papierniczego rękodzieła i podstaw nauki o elektryczności. Dzięki miedzianej taśmie (łoooo!) mogliśmy połączyć baterie z diodą LED i zaświecić potwornym okiem (łooooo!)


W tym roku gościliśmy olbrzymią liczbę uczniów i była to dla nas niezwykła przygoda. Nie możemy się doczekać przyszłego roku!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza