O bibliotece

Biblioteka ZSO 5 jest miejscem ciekawych wydarzeń i eksperymentów. Codziennie zapraszamy do niezwykłych światów, do których kluczem są literatura, nauka, a także osobiste pasje. Zawsze przy tym pomagamy objaśnić wszystkie niezrozumiałe elementy tych rzeczywistości - czy to realnych, czy wirtualnych. A wszystko to w przyjaznej atmosferze zabawy.

Na naszą szkolną bibliotekę składają się dwa pomieszczenia - wypożyczalnia, miejsce gromadzenia, opracowania, przechowywania i udostępniania zbiorów oraz czytelnia, przestrzeń użytkowania zbiorów czasopism, książek i multimediów, łącznie aż 108 m2 powierzchni.

Trzon działalności biblioteki stanowią jednak jej zbiory. Księgozbiór liczy 13,5 tysiąca woluminów i obejmuje książki, broszury i podręczniki oraz zbiory specjalne: programy multimedialne, kasety magnetofonowe i videotekę. Profil gromadzenia zbiorów uwzględnia szeroki zakres zainteresowań ucznia jak i nauczycieli, a przede wszystkim uwzględnia specyfikę i typy szkół: podstawową, gimnazjum i Ośrodek Szkolno - Rehabilitacyjny.

Zapoznaj się z regulaminem wypożyczalni
Zapoznaj się z regulaminem czytelni

Z kart historii


Biblioteka ZSO nr 5 w Sosnowcu powstała w 1978 roku wraz z utworzeniem naszej szkoły, choć do 2000 roku funkcjonowała jako biblioteka Szkoły Podstawowej nr 38 im. Tadeusza Kościuszki. Do czerwca 2005 roku mieściła się na parterze tuż przy wejściu, w jednym pomieszczeniu, w którym było wydzielone miejsce na czytelnię z 16 miejscami dla czytelników.

Rok szkolny 2005/2006, to okres wielkich zmian w naszej bibliotece. Od kilku lat szkoła funkcjonowała już jako ZSO nr 5, w skład którego wchodzi: Szkoła Podstawowa nr 38, Gimnazjum nr 8 oraz Ośrodek Szkolno – Rehabilitacyjny. We wrześniu 2005 biblioteka zmieniła swoją lokalizację i mieści się również na parterze ale w samym centrum szkoły. Początki nie były najłatwiejsze. Jednak mimo reorganizacji praca biblioteki płynęła w miarę normalnym tokiem. Udało się również zorganizować wiele udanych imprez - wizytę konsula Wielkiej Brytanii w Polsce, Halloween czy pierwszą "Aukcję Świąteczną" prac uczniów.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza